چگونه لپ تاپ بخریم
پاسخ به سوالات متداول شما
سؤالات شما در خصوص نگهداری و خرید لپ تاپ در این بخش پاسخ داده خواهد شد

اول صداقت

تلیا سرویس

ما خود را در کنار و مشاور مشتریان میدانیم، در مورد همه چیز حقیقت را به شما خواهیم گفت حتی اگر برخی همکاران دروغ را ترجیح بدهند و منافع کوتاه مدتی از این راه کسب کنند

پس هنگام مراکز نمایندگی‌ كشور تماس با ما آماده شنیدن حقایق باشید،نه تعریف و تمجید بی جا از هر چیز

با مراجعه به یک مرکز معتبر و دریافت خدمات مورد اعتماد بسیاری از مشکلات بعدی قابل جلوگیری هستند اطلاعات بیشتر >>

دریافت بهترین اطلاعات

دریافت اطلاعات در مورد لپ تاپ‌های با کارایی بالا که به دلایل مختلف قیمت آنها بهینه شده است و در واقع افت قیمت داشته‌اند به شما کمک میکند تا بهترین تصیم را در خصوص به روز رسانی سیستم خود بگیرید، این اخبار را از ما دریافت کنید

علت خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ،‌روشن نشدن لپ تاپ و کارکرد بایاس لپ تاپ و تعمیر لپ تاپ

 

بایاس لپ تاپ یا هر کامپیوتر دیگر یک حافظه است از نوع رام ROM یا حافظه فقط خواندنی، البته در نسل های اول مادر بوردها این حافظه‌ها به هیچ وجه قابلیت بازنویسی اطلاعات را نداششتند ولی در نسل‌های بعد به تدریج امکان نوشتن روی بایاس ممکن شد، این امر یک خوبی و یک بدی داشت، خوبی امکان بازنویسی حافظه بایاس آن است که میتوان برنامه بایاس را ارتقاء داد و بدی آن این است که برخی کاربران کنجکاو و برخی ویروس‌ها میتوانند برنامه‌ی بایاس را نابود کنند!
به طور خلاطه بایاس لپ تاپ اطلاعات کلیه قطعات سخت افزاری یک لپ تاپ را در اختیار داشته و هنگام استارت آپ یا بالا آمدن لپ تاپ چند کار را انجام میدهد، اولین کار، چک کردن کلیه قطعات حیاتی لپ تاپ است، عمل دوم، اعمال برنامه‌ی ست آپ است که اطلاعات مربوط به عملکرد سیستم را تنظیم و اجرا میکند، علاوه بر این اعمال، بایاس سرویس‌های وقفه interrupt را نیز هدایت میکند.
خود بایاس در نسل های تکامل یافته از یک حافظه به نام CMOS استفاده میکند که در واقع اطلاعات ست آپ روی آن ذخیره میشود، اطلاعاتی نظیر نحوه‌ی بوت سیستم، رمز عبور بایاس، ساعت و ... حافظه‌ی CMOS لپ تاپ یک باطری دارد که گاهی با تساهل آنرا باطری بایاس لپ تاپ نیز مینامند ولی در واقع بایاس لپ تاپ نیازی به باطری ندارد و این حافظه‌ی CMOS لپ تاپ است که از باطری ساعتی استفاده میکند! و اما ریست کردن این حافظه با اتصال کوتاه باطری کاری خطرناک است که بعدا در مورد ریست ست آپ به طور مشروح توضیح خواهیم داد.
خب، تا اینجا اطلاعاتی کلی در مورد بایاس لپ تاپ ارائه کردیم تا بدانید اهمیت بایاس و کارکرد بایاس لپ تاپ چیست؟ در نسل‌های جدید بایاس با افزودن یک سخت افزار جدید معمولاً خود بایاس آنرا شناسایی کرده و نیازی به معرفی آن نیست اما گاهی با افزودن سخت‌افزارهای جدید به لپ تاپ نیاز است که بایاس لپ تاپ آپدیت شود! یا برنامه بایاس لپ تاپ ارتقاء پیدا کند، حال تصور کنید به هر دلیل هنگام آپدید بایاس این عمل ناتمام بماند و لپ تاپ شما خاموش شود! در این حالت وقتی لپ تاپ خودتان را روشن کنید دیگر روشن نمیشود! به همین سادگی! چون بایاس دیگر نمیتواند سخت افزار لپ تاپ شما را تست و راه‌اندازی کند! بنابراین اکیداً توصیه میکنیم بی‌جهت به فکر ارتقاء بایاس خود نیافتید!
در مقاله بعدی در مورد شیوه‌های مختلف آپدیت بایاس با شما صحبت خواهم کرد.
چنانچه لپ تاپ شما اصلاً روشن نمیشود، ممکن است موضوع مربوط به از بین رفتن برنامه بایاس لپ تاپ شما باشد، شما میتوانید جهت مشاوره و برنامه ریزی (پروگرام) بایاس لپ تاپ خود با بخش تعمیرات لپ تاپ تلیا سرویس تماس بگیرید، مشاوران این مرکز همواره خود را موظف به ارائه اطلاعات صادقانه در خصوص مشکل لپ تاپ شما میدانند.


وحید اصفهانی
کارشناس ارشد بخش تعمیرات
تلیا سرویس

نقل مطلب با ذکر منبع و لینک بلا مانع و تنها در این صورت شایسته شأن شما است