چگونه لپ تاپ بخریم
پاسخ به سوالات متداول شما
سؤالات شما در خصوص نگهداری و خرید لپ تاپ در این بخش پاسخ داده خواهد شد

اول صداقت

تلیا سرویس

ما خود را در کنار و مشاور مشتریان می‌دانیم، در مورد همه چیز حقیقت را به شما خواهیم گفت حتی اگر برخی همکاران دروغ را ترجیح بدهند و منافع کوتاه مدتی از این راه کسب کنند

پس هنگام مراکز نمایندگی‌ كشور تماس با ما آماده شنیدن حقایق باشید،نه تعریف و تمجید بی جا از هر چیز

با مراجعه به یک مرکز معتبر و دریافت خدمات مورد اعتماد بسیاری از مشکلات بعدی قابل جلوگیری هستند اطلاعات بیشتر >>

دریافت بهترین اطلاعات

دریافت اطلاعات در مورد لپ تاپ‌های با کارایی بالا که به دلایل مختلف قیمت آنها بهینه شده است و در واقع افت قیمت داشته‌اند به شما کمک می‌کند تا بهترین تصیم را در خصوص به روز رسانی سیستم خود بگیرید، این اخبار را از ما دریافت کنید

مقایسه کارت گرافیک و چیپ گرافیک و تفاوت تعمیر لپ تاپ در دو حالت

بسیاری از دوستان در مورد تفاوت و مقایسه کارت گرافیک  لپ تاپ و چیپ گرافیک  و تفاوت عملکرد آنها و  نحوه تعمیر یا تعویض آنها در صورت نیاز لپ تاب به تعمیر سوال کرده اند که در این مقاله به این مطلب می پردازیم

بطور کلی کارت گرافیک در پی سی و یا لپ تاپ مجموعه ای از قطعات الکترونیک و در اصلی ترین قسمت شامل یک چیپ  گرافیک است که وظیفه تبدیل اطلاعات صفر و یک را به تصویر و در کل پردازش تصاویر را به عهده دارد. البته در لپ تاپ مجموعه ای از قطعات روی کارت وظیفه تأمین ولتاپ مورد نیاز را نیز بر عهده دارد. کارت گرافیک در یک اشکاف که به اسلات میگویند قرار میگیرد. بنابراین به سادگی قابل تعویض است، البته در مواردی که کارت گرافیک مورد نظر موجود نباشد و یا هزینه آن زیاد باشد امکان تعمیر یا تعویض چیپ گرافیک روی کارت گرافیک نیز هست.

تفاوت عمده کارت گرافیک لپ تاپ با کارت گرافیک پی سی در اندازه و توان آن است، و نکته بسیار مهم این است که کارت گرافیک پی سی شامل یک فن و هیت سینک مجزا است که قدرت بسیار بالایی در خنک کردن چیپ گرافیک روی کارت دارد در حالیکه در لپ تاپ ها اگر کارت گرافیک بصورت مجزا نیز وجود داشته باشد  در اغلب موارد از یک هیت سینک مشترک با سی پی یو استفاده میکند.

در اغلب لپ تاپ ها بخصوص در لپ تاپ های جدید به جای کارت گرافیک مجزا کلیه اجزایی که وظیفه پردازش گرافیکی را دارند روی مادر بورد لپ تاپ بصورت ثابت مستقر هستند. بنابراین این لب تابها فاقد کارت گرافیک بوده و احیانا بصورت اشتباه  مصطلح از قسمت گرافیکی آنها به نام کارت گرافیک لپ تاپ یاد می شود.  در حالیکه معمولا در پی سی تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ غیر ضروری به نظر می رسد  و تعمیر آن به صرفه و  صلاح است در لپ تاپ به لحاظ آن بورد بودن چیپ گرافیک و کمیاب بودن کارت گرافیک تعمیر چیپ گرافیک یا تعویض چیپ گرافیک منطقی تر است تا تعویض کل مادر بورد.

در مقام مقایسه برای کارهای گرافیکی سنگین مثل انواع نرم افزارهایی که وظیفه ساخت نماهای سه بعدی  و بخصوص حرکت در این نماها را دارند  پی سی ها مناسب تر از لپ تاپ ها هستند،  گرچه لپ تاپ های مخصوص کارهای گرافیکی نیز بطور معمول و در غالب موارد  حداقل  سه سال بدون مشکل کار می کنند.

گرچه برخی بر این عقیده اند که خرابی چیپ یا کارت گرافیک لپ تاب های دل یا اچ پی بیشتر است لیکن این تصور تا انجام یک تحقیق علمی و نمونه گیری علمی غیر قابل استناد است، چون به عقیده نگارنده تعداد این لپ تاپ ها در مقایسه با سایر لپ تاپ ها در ایران قابل مقایسه نیست.

توضیحات بیشتری در  زمینه روش تعمیر چیپ یا تعویض چیپ یا کارت گرافیک لپ تاپ در مقاله تعمیر یا تعویض چیپ یا کارت گرافیک لپ تاپ آمده است .

برای اطلاع صحیح از مشکل لپ تاپ خود با  بخش تعمیرات تلیا سرویس تماس بگیرید، کارشناسان بخش تعمیرات  لپ تاپ مشکل شما را بی کم و کاست به اطلاع شما می‌رسانند.
امیدوارم مطلب فوق برای کاربران و همکاران محترم مفید باشد.


وحید پارسی
کارشناس بخش تعمیرات
تلیا سرویس

نقل مطلب با ذکر منبع و لینک بلا مانع و تنها در این صورت شایسته شأن شما است